Rozpis služieb: varenie, výdaj polievky, výdaj oblečenia

 • Ak sa chcete prihlásiť do služby, kontaktujte koordinátorku Lenku Antalíkovú e-mailom na antalikova(zavináč)krestaniavmeste.sk alebo telefonicky na 0948 115 515.
 • V prípade, že polievka nie je vyzdvihnutá 30 min. pred plánovaným výdajom, volajte koordinátorke Lenke Antalíkovej na tel. 0948 115 515.
 • Ak meškáte na miesto výdaja, kontaktujte druhý výdajový tím!
 • Počas letných dní pripravte namiesto čaju vodu so sirupom.
 • SLUŽBY POČAS DOVOLENKOVÉHO OBDOBIA: Ak sa nahlásite dostatočne dopredu, pomôže nám to lepšie zorganizovať služby počas leta. Keďže cez prázdniny je premávka na cestách oveľa prijateľnejšia, prosíme aj vás, ktorí bývate v okolí Bratislavy a počas zimy varievate v sobotné termíny, či by ste neboli ochotní navariť aj počas leta. Veľmi by nám to pomohlo obsadiť všetky termíny.

 

NOVÉ ÚLOHY PRE POLIEVKOVÝ TÍM:
1. Zobrať okrem varnice na polievku aj 1 ďalšiu varnicu s malinovkou – je v samostatnej šedej prepravke a je to varnica s pipou. Malinovku do varnice treba samozrejme zarobiť = 1 fľaška sirupu a varnicu doplniť vodou. Prosím, ak ste v polievkovom tíme, vyhraďte si na tento úkon extra 5 minút. Táto varnica slúži na jednoduché načapovanie do fliaš pre tých, ktorí si chcú nápoj zobrať so sebou. Túto varnicu treba pod mostom iba odovzdať nápojovému tímu.
2. Vo štvrtky odviezť šatstvo, ktoré je pripravené na výdaj – je to z toho dôvodu, že nápojový tím vezie veľa vecí a často sa mu do auta šatstvo veľmi ťažko zmestí. Takto si navzájom veľmi vypomôžeme.

MILANKO:
Iste ste si viacerí všimli, že na výdaji sa pravidelne objavuje mladík menom Milan, ktorý chce pomáhať, nosiť, vydávať a pod. Dohodli sme sa, že sa potrebujeme zjednotiť v správaní k nemu, aby sme aj naďalej mohli slúžiť na výdajoch a udržať poriadok a bezpečnosť. Prosím, nedovoľte Milankovi pomáhať s výdajom – nijakým spôsobom a neprevážajte ho autom.

 

DátumDeňČasVýdaj šatstvaVaríNa adreseVýdaj polievkyVýdaj nápojov
1.8.utorok19:30Anna KosperováDesiata ulica č.2Janka ŠpulerováMichal Rakús, Zuzka Pařízková
3.8.štvrtok19:30ánoJanka TurcerováJasovského 2Natália Farkašová + 2Kika Vlčková, Michal Rakús, Zuzka Pařízková
8.8.utorok19:30Lenka AntalíkováMalé Vinice 11Lenka Antalíková + 1Vojto Odráška, Maťa Doležalová
10.8.štvrtok19:30ánoJarmila AntalíkováMalé Vinice 13Vojto Odráška, Kika VlčkováKvetka a Janko Mocikovci
15.8.utorok19:30Danka KotmanováZrínskeho 2Vojto Odráška, Mišo RakúsSylvia Vaniherová, Zuzka Pařízková
17.8.štvrtok19:30ánoIrenka MěkyňováRumančekova 16Vojto Odráška, Janka ŠpulerováMišo Rakús, Zuzka Pařízková
22.8.utorok19:30Igor GrellnethDuna utca 33, RajkaKvetka a Janko MocikovciSylvia Vaniherová, Zuzka Pařízková
24.8.štvrtok19:30ánoTatiana SmolinskáMiloslavov 245, Lipové námestieVojto Odráška, Kika Vlčková, Monika FuchsováZuzka Pavlovská, Marek Riečan
29.8.utorok19:30ŠvecovciHadriánova 1, RusovceVojto Odráška
31.8.štvrtok19:30ánoMária ČapčíkováŠportová 504, RovinkaKika Vlčková
5.9.utorok19:30
7.9.štvrtok19:30ánoDanka KovaľováSyslia 23
12.9.utorok19:30Veronika GoleckáMedzilaborecká 17
14.9.štvrtok19:30áno
19.9.
utorok19:30Beátka BogárováZrínskeho 2
21.9.štvrtok19:30áno
26.9.utorok19:30
28.9.štvrtok19:30áno

Stretnutie dobrovoľníkov

Stretnutia dobrovoľníkov zapojených do služby ľuďom bez domova organizujeme  pravidelne raz za dva mesiace. Posledné stretnutie sa uskutočnilo 12. júna 2017 a viedla ho Lenka Antalíková, naša koordinátorka výdaja stravy. Na začiatku stretnutia sme mali spoločnú teambuildingovú aktivitu, aby sme sa lepšie spoznali :-) Vo chválach nás viedol Braňo Letko z Lámačských chvál. Božím slovom nám poslúžil kazateľ BJB Viera Michal Kevický. Nechýbali spoločné modlitby, aktuálne informácie z terénu a prebrali sme aj aktuálne problémy na výdaji (Milanko, ďalšia varnica na nápoje ai.).

Nové informácie o službe: Už cca mesiac funguje služba mobilná ošetrovňa. To znamená, že ľudia žijúci na ulici, ktorí sa prídu nasýtiť vašimi parádnymi polievkami, majú vo štvrtok možnosť dať si ošetriť rany, odvšiviť sa a získať nové čisté oblečenie. Veríme, že Pán Boh vypočul naše modlitby, poslal správnych ľudí a dal nám tú možnosť slúžiť aj takýmto spôsobom, kde vidíme obrovské pokroky v zlepšení zdravotného stavu mnohých. V súvislosti s touto službou stále beží zbierka pánskeho oblečenia, potravín a zdravotníckeho materiálu.


Úlohy pre tím, ktorý vydáva polievku:

 • Vyzdvihne varnicu s naberačkou na Ambroseho 6 a počas letného režimu aj extra varnicu s pípou v šedej prepravke a zarobí do nej vodu so sirupom (1 fľaša sirupu + doliať vodou). Vo štvrtok vezme aj šatstvo na výdaj.
 • Ide na miesto určenia pre polievku, kde je potrebné byť najneskôr o 19:00 hod. Miesto určenia je uvedené v tabuľke s rozpisom.
 • S polievkou príde najneskôr do 19:30 hod. pod most Lafranconi. Ideálne je mať časovú rezervu. V soboty počas zimného obdobia sa polievka vydáva o 17:00 h.
 • Pozdraví policajnú hliadku.
 • Nachystá stolíky, vrecia na odpad, pripraví varnicu s polievkou a pečivo.
 • Stručne a nahlas zopakuje pravidlá výdaja, prípadne povie oznamy.
 • Pred samotným výdajom sa spoločne s druhým tímom a aj s ľuďmi, korí sa prišli najesť, modlí.
 • Vydá jedlo ľuďom bez domova: 1 misku polievky a 2 rožky.
 • Po obslúžení všetkých 1-krát oznámi dupľu.
 • Keď sa polievka minie, zbalí varnicu a stolík a pomôže druhému tímu.
 • Po výdaji povzbudí ľudí bez domova, aby sa na mieste nezdržiavali.
 • Oba tímy odchádzajú z výdajového miesta spoločne.
 • Vráti sa na Ambroseho, poumýva varnice, roztriedi veci, ktoré zostali a uloží ich na miesto.
 • Kuchyňu a veci na Ambroseho dá do pôvodného uprataného stavu.

Úlohy pre tím, ktorý vydáva nápoje:

 • O 18:00 hod. vyzdvihne pečivo z pekárne v reflexných vestách s logom KVM, ktoré vezme do veľkých vriec.
 • Na Ambroseho navarí kávu a čaj (káva – ½ fľašky kávy a ½ kg cukru, čaj – 1 krabička čaju, ½ kg cukru a kyselka podľa chuti).
 • Pripraví veci potrebné na výdaj, ktoré privezie na výdajové miesto: misky, poháre, lyžičky, gumené rukavice pre všetkých výdajcov, reflexné vesty, lepiace pásky, vrecia na odpad, stolíky, varnice s nápojmi a naberačky, pečivo.
 • Naloží veci a príde pod most Lafranconi – výdaj začína 19:30 h v utorky a štvrtky (o 17:00 h v soboty počas zimného obdobia).
 • Pripraví spoločne s druhým tímom stolíky, prichystá vrecia na odpad a nachystá varnice.
 • Spoločná modlitba.
 • Výdaj – najprv si ľudia bez domova musia zobrať polievku, potom im vydáme nápoje.
 • Po vydaní nápojov zbalí varnice a všetky veci do auta „polievkového tímu“.
 • Ak výdaj prebehol bez problémov a je dostatok sladkého pečiva, tak vydá aj to.
 • Pozbiera odpad a zbalí si ho do auta, aby ho vyhodil.

Základňa na výdaje na Ambroseho 6

Od 1. júla 2016 sú pre službu výdaja stravy ľuďom bez domova k dispozícii priestory na Ambroseho 6 v Petržalke. Nižšie je niekoľko fotografií, aby ste mali lepšiu predstavu, ako to tam vyzerá. Na vstup potrebujete jeden kľúč. Ak ho nemáte, kontaktujte koordinátorku výdajov Lenku Antalíkovú (antalikova@krestaniavmeste.sk). K dispozícii sú 3 stolíky na výdaj: na polievku, na kávu a na čaj. Nájdete ich, ak sa od vstupných dverí pozriete úplne do ľavého rohu. Sú zasunuté pri regáloch. Máme 2 stojany na odpadkové vrecia, ktoré sú uložené hneď pri zložených stolíkoch za vstupnými dverami. Varnica na polievku je uložená vo vstupnej miestnosti v nerezovom stole. Varnice na nápoje sú uložené v kuchynke v nerezovom stole. Kávy, čaje, cukor, citrónky nájdete v malom sklade pri kuchynke.

vchod na Ambroseho 6

varnica na polievku vo vstupnej chodbe

kuchynský kút

stojan na vrecia a biely stolík na varnice